czwartek, 15 czerwca 2017

Wisła z maluchem

Co można robić w górach z małym dzieckiem? 
Oto kilka dni w Beskidzie Śląskim-w opcji mama+dziecko 1,5 roczne


Nadarzyła się okazja dołączenia do wakacyjnego wyjazdu naszych przyjaciół w Wiśle. Długo się nie zastanawiałam, bo niestety w tym roku ani finanse ani czasowo nie damy rady pojechać na wspólne wakacje:( Zostawiliśmy tatę i Dorę w Łodzi, a sami we dwójkę ruszyliśmy ku przygodzie. Najbardziej przerażała mnie samotna trasa Łódź-Wisła z dzieckiem, które nie wytrzymuje dłuższych podróży w aucie. Nie było najgorzej i cała trasa nie zajęła nam nawet całego dnia:P

Nasza baza wypadowa była dokładnie w Wiśle Czarne, przy Jeziorze Czerniańskim. Na początku czerwca jest tu spokój i cisza, a widoki są przepiękne:

Będąc z małym dzieckiem (i znajomymi z 4-letnim dzieckiem) planowaliśmy spokojne spacery po okolicy, z możliwością odpoczynku nad wodą (strumień, jezioro, kałuża :P ).

Oto nasze wycieczki:
1. Wzdłuż Czarnej Wisełki (szlak czarny)
Trasa zrealizowana przez przypadek...pomyliliśmy Wisełki, ale spacer bardzo przyjemny (jest możliwość jechania wózkiem czy rowerem). Wzdłuż asfaltowej drogi cały czas płynie strumień, dołączają mniejsze strumyczki, są zejścia nad wodę, gdzie można zrobić postój oraz stworzono ścieżkę edukacyjną z ciekawostkami przyrodniczymi rejonu Baraniej Góry. Dla chłopaków dodatkową atrakcją była obserwacja drwali i ich maszyn podczas zrywki drzew.2. Jezioro Czerniańskie
Jest to miejsce gdzie mieszają się wody Czarnej i Białej Wisełki. Zbiornik ten stworzony został sztucznie, w celach ochrony przeciwpowodziowej i jest on "magazynem" wody pitnej. Ulica Biała Wisełka doprowadza aż do samego jeziora. Wzdłuż ulicy płynie Biała Wisełka, gdzie dzieciaki mogą wyszaleć się w płytkiej wodzie strumienia. Pięknie z tego miejsca widać Pałacyk Prezydenta. Są kijanki i kaczki:)


3. Dolina Białej Wisełki i Kaskady Rodła

Trasa prowadzi przyjemną dolinką, drogą asfaltową. Wózek/rower itp. możliwy do użycia praktycznie przez całą trasę. Przed wejściem na szlak parking płatny. Spacer wzdłuż Białej Wisełki jest bardziej atrakcyjny niż spacer wzdłuż Czarnej Wisełki-oprócz licznych kaskad, bardzo ciekawe jest samo ukształtowanie doliny, gdzie wspaniale prezentują się pionowe ściany odkrywające flisz karpacki. Końcówka trasy, gdzie można podziwiać najbardziej okazały wodospad, wymaga dojścia "na nogach", jednak jest to bardzo króciutki odcinek.
4. Istebna i Koniaków

Trasa samochodowa przez przełęcz Kubalonka do Istebnej i Koniakowa jest wspaniała widokowo. Panorama Beskidu otacza z każdej strony. Zdjęć niestety brak, bo akurat aparat w bagażniku ;(

5.Wisła

Bardzo spokojna (nie w sezonie) trasa spacerowa wzdłuż Wisły w Wiśle;) Przyjemny deptak i ciekawy Park miniatur przedstawiający popularne zabytki Polski wykonane z małych kafli ceramicznych. Polecamy również plac zabaw w Parku Kopczyńskiego (rzut beretem od deptaka)


6. Pszczyna i Jezioro Łąka

Do Pszczyny pojechaliśmy głownie ze względu na zlot zabytkowych maszyn oraz zamek. Pszczyna zaskakuje - zabytkami, rynkiem, Parkiem Zamkowym i różnymi atrakcjami. Spokojnie można tu spędzić cały dzień.
Jeśli chodzi o Muzeum Zamkowe, to z Tymonem odwiedziłam tylko Stajnie Książęce, reszta ekipy zdecydowała się na zwiedzanie wnętrz Zamku oraz Zbrojowni (podobno warto).Blisko Zamku jest Rynek oraz rozległy Park Zamkowy z kilkoma punktami, które można dodatkowo odwiedzić (m.in. Skansen i Zagroda żubrów). Poszliśmy na spotkanie z żubrami (i jak się okazało nie tylko)
Na koniec dnia pojechaliśmy jeszcze nad Jezioro Łąka-bardzo blisko Pszczyny, gdzie po zapłaceniu biletu wstępu dzieciaki mogły pogrzebać w piachu i pomoczyć nogi.

7. Mała zapora na Wiśle
Jadąc drogą 942 przez Wisłę, skręcając w ulicę Czarne, przy drodze ukazuje się ładne miejsce z wodospadem, mostkami - to mała zapora na Wiśle. Warto się zatrzymać i pochodzić po okolicy.


8. Ciuchcia w Wiśle
Ciuchcia to jedna z tych atrakcji, którą można zostawić sobie na dzień z niepewną pogodą. W Wiśle, na deptaku, na przeciwko Muzeum Beskidzkiego są dwa punkty, gdzie można zarezerwować sobie trasę przejazdu. W czerwcu były dwie ciuchcie, które jeździły po okolicach na różnych trasach. My akurat za bardzo wyboru nie mieliśmy i wybraliśmy (jak dla nas) najmniej atrakcyjną trasę, ale dzieciaki miały radochę z samej jazdy. Ciuchcia zatrzymywała się przy: skoczni narciarskiej Malinka, przy małej i dużej zaporze i przy Pałacyku Prezydenta. Cała trasa zajmuje aż 2,5 godziny, ale w dwóch miejscach jest postój 30 minutowy.


Info praktyczne:

  • Muzeum Zamkowe w Pszczynie ---> KLIK
  • MOSiR Jezioro Łąka ----> KLIK
  • Ciuchcia w Wiśle ---> KLIK

1 komentarz: